Grand Prix Βραζιλίας 2015

ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΡΟΖΜΠΕΡΓΚ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΛΑΓΚΟΣ

Στον προτελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος για το 2015, ο Νίκο Ρόζμπεργκ αναδείχθηκε νικητής με σχετική άνεση αφήνοντας δεύτερο τον πρωταθλητή Λιούις Χάμιλτον και τρίτο τον Σεμπάστιαν Φέττελ. Ο Γερμανός οδηγός, αφού πήρε τη pole position το Σάββατο και εκκίνησε από την πρώτη θέση, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο σημειώνοντας την 5η φετινή νίκη και εξασφάλισε και μαθηματικά την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα οδηγών.

Ένας αγώνας που κατά κοινή ομολογία ήταν από τους πιο βαρετούς της χρονιάς, αν όχι ο πιο βαρετός. Οι μοναδικοί που μπόρεσαν να ακολουθήσουν  τον ρυθμό των ασημένιων βελών ήταν οι δύο Φερράρι. Χαρακτηριστικό ήταν ότι οι πρώτοι τέσσερις, δηλαδή οι Μερσέντες και οι Ιταλοί, ήταν οι μοναδικοί που βρισκόταν στον ίδιο γύρο. Όλοι οι υπόλοιποι βρισκόταν ένα γύρο πίσω!

rosb-13

Μάχες ελάχιστες, με τους οδηγούς βλέποντας κάποια σύννεφα προς το τέλος του αγώνα να ρωτούν τις ομάδες τους αν τυχόν υπάρχει πιθανότητα βροχής, μήπως και υπάρξει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον.  Άξιο αναφοράς είναι ότι οι πρώτοι τέσσερις τερμάτισαν όπως ακριβώς εκκίνησαν. Το πρόβλημα σύμφωνα με τον Χάμιλτον –και όχι μόνο – είναι ότι ενώ είναι πιο γρήγοροι δεν έχουν τη δυνατότητα να προσπεράσουν. Όλα αυτά σε μία πίστα σαν αυτή της Βραζιλίας που μας έχει προσφέρει ανεπανάληπτους αγώνες και πολλές μάχες κατά το παρελθόν, δείχνοντας δυστυχώς ότι η Φόρμουλα 1 βαδίζει σε λασπώδη μονοπάτια και λύση να μην υπάρχει προς το παρόν. Έτσι οδηγοί και ομάδες ψάχνουν να ανακατέψουν τη τράπουλα μέσω της διαδικασίας των πιτ στοπ που και πάλι κατά τον Ραϊκόνεν δεν θα άλλαζαν και πολλά.

Στην 5η θέση βρίσκουμε τον μαχητικό Μπότας που εκκίνησε πολύ καλά κερδίζοντας τρεις θέσεις και  6ο τον Νίκο Χούλκενμπερκ με Φορς Ίντια, αμφότεροι με κινητήρα Μερσέντες. Στην 7η θέση βρίσκουμε τον Κβίατ με τη Ρεντ Μπουλ και 8ος μέχρι νεοτέρας τον Μάσσα που εκκρεμεί απόφαση λόγω λόγω παρατυπίας στις μετρήσεις των ελαστικών του μετά το σήμα του πεντάλεπτου για την εκκίνηση του αγώνα. 9ος ο Ρομάν Γκροζάν με τη Λότους και 10ος ο Φερστάπεν με τη Τόρρο Ρόσσο, ενώ 11ος ήταν ο Μάλντονάτο που λόγω της αναμονής της  απόφασης με τον Μάσσα μπορεί να βρεθεί στους βαθμούς.

P-20151115-00489_HiRes-JPEG-24bit-RGB      Motor Racing - Formula One World Championship - Brazilian Grand Prix - Race Day - Sao Paulo, Brazil

Επόμενος και τελευταίος αγώνας της χρονιάς στην πίστα του Αμπου Ντάμπι στο σικρουί Γιας Μαρίνα στις 29 του Νοέμβρη. Ως τότε μείνετε συντονισμένοι στο Στρίβειν για νεότερα.

Πατήστε στα λίνκ για την  τελική κατάταξη και τις βαθμολογίες Οδηγών και Κατασκευαστών, σύμφωνα με το επίσημο site της Formula 1.