Grand Prix Αμπου Ντάμπι 2015

ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΡΟΖΜΠΕΡΓΚ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ!

Η αυλαία για το φετινό πρωτάθλημα έπεσε φέτος, όπως και πέρυσι στην πίστα του Άμπου Ντάμπι με νικητή το Νίκο Ρόζμπεργκ. Ο Γερμανός οδηγός της Μερσέντες κατέκτησε την 6η φετινή νίκη σε μία σεζόν που πρωτάθλημα δεν πήρε, αλλά άφησε θετικές εντυπώσεις  και υποσχέσεις για του χρόνου. Πρώτη θέση στην εκκίνηση ξανά (μετράει 6 συνεχόμενες pole position) και τρίτη σερί νίκη με άνεση, αφήνοντας δεύτερο τον πρωταθλητή Χάμιλτον ο οποίος δεν απείλησε ιδιαίτερα, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε οΚίμι Ραϊκόνεν.

Ο αγώνας κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα, καθώς οι δύο Μερσέντες έφυγαν μπροστά και από εκεί και πίσω δεν υπήρξε τίποτα το ιδιαίτερο. Το βαθμολογικό ενδιαφέρον ήταν ανάμεσα στις Λότους και Τόρο Ρόσσο για την 6η θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών με την Λότους τελικά να κερδίζει τη θέση – ταυτόχρονα και κάμποσα εκατομμύρια ευρώ παραπάνω.  Άλλη μία μάχη με βαθμολογικό ενδιαφέρον ήταν για την 4η θέση στο πρωτάθλημα οδηγών ανάμεσα σε δύο συμπατριώτες. Μπότας και Ραϊκόνεν με νικητή τον τελευταίο στη μάχη των Φινλανδών. Ο Βάλτερι δεν τα πήγε καλά, έχοντας προβλήματα με κερασάκι στην τούρτα τη σύγκρουσή του μέσα στα πιτ με τη Μακλάρεν  του Μπάτον, για την οποία τιμωρήθηκε με ποινή 5 δευτερολέπτων. Ουσιαστικά το πλήρωσε πολύ πιο ακριβά αφού χρειάστηκε να κάνει έναν ολόκληρο γύρο με σπασμένη αεροτομή και να κάνει ένα επιπλέον πιτ στοπ. Ο Κίμι τελικά τερμάτισε στο βάθρο, το τρίτο του μόλις για φέτος. Οι δύο τους μας απασχόλησαν αρκετά φέτος με τις κοκορομαχίες που είχαν εντός πίστας. Αλλά και εκτός με τον Βάλτερι να φημολογείται ότι θα πάρει την θέση του Κίμι στη Φερράρι, όταν αυτός αποσυρθεί, κάτι που ίσως γίνει, αλλά από το 2017.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Φέττελ εκκινώντας από την 15η στη σειρά εκκίνησης μετά από πρόβλημα που είχε στις δοκιμές του Σαββάτου. Ο Γερμανός οδηγός της Σκουντερία δεν ήταν στο τρίτο σκαλί του βάθρου όπως συμβαίνει συνήθως φέτος, αλλά μας αφήνει με υποσχέσεις για την επομένη σεζόν. 5ος ο Πέρεζ με την Φορς Ίντια σε έναν ακόμη πολύ καλό αγώνα για τον Μεξικάνο, κάνοντας μία φοβερή χρονιά ξεπερνώντας τον έμπειρο παρτενέρ του Νίκο Χούλκενμπερκ που τερμάτισε 7ος. Ανάμεσά τους  ο Ντάνιελ Ρικιάρντο της Ρεντ Μπουλ σε μία σεζόν που θα ήθελε να ξεχάσει γρήγορα. Στην 8η θέση βρίσκουμε τον Μάσσα με 9ο τον Γκροζάν και τη δεκάδα κλείνει η έτερη Ρεντ Μπουλ του Κβίατ με τον νεαρό Ρώσο να τερματίζει βαθμολογικά πιο πάνω από τον Αυστραλό παρτενέρ του στην κατάταξη των οδηγών, δίνοντας και αυτός υποσχέσεις για το μέλλον.

kvya2     Motor Racing - Formula One World Championship - Abu Dhabi Grand Prix - Race Day - Abu Dhabi, UAE

Μία χρονιά έκλεισε με κυριαρχία και φέτος των ασημένιων βελών με πρωταθλητή τον Χάμιλτον όπως και πέρυσι. Το θέαμα κυμάνθηκε στα περυσινά επίπεδα με μόλις μία ομάδα να μπορεί να ανταγωνιστεί και να κλέψει κάποιες νίκες (πέρυσι η Ρεντ Μπουλ, φέτος η Φερράρι) αλλά η δημοτικότητα της F1 έχει πέσει αρκετά. Κυρίως λόγω της μονοτονίας στη μάχη της κορυφής, αλλά και λόγω των κανονισμών που αντί να επιτύχουν καλύτερο θέαμα, έφεραν ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα. Ας ελπίσουμε το 2016 να είναι πιο παραγωγικό. Μείνετε συντονισμένοι στο Στρίβειν για τα αφιερώματα τα οποία έρχονται.

Πατήστε στα λίνκ για την  τελική κατάταξη και τις βαθμολογίες Οδηγών και Κατασκευαστών, σύμφωνα με το επίσημο site της Formula 1.