Rallycross RX Latvia

Η λύτρωση του υπερ-πρωταθλητή!

Πόσα μπορεί να πει κάποιος για να περιγράψει λίγα απ’την απίστευτη καριέρα του Sebastien Loeb; Τις 78 νίκες στο πρωτάθλημα του WRC ή τα 9 συνεχόμενα πρωταθλήματα; Τις νίκες στο WTCC ή την εξαιρετική άνεση που έχει να “φοράει” ένα αυτοκίνητο και να πηγαίνει στο όριο είτε αυτό είναι Rally Dakar ή ανάβαση Pikes Peak. Κι όμως σε όλα αυτά ο ασταμάτητος και διψασμένος για νίκες Loeb έχει άλλη μια απάντηση! Νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Rallycross… Δε μπήκε φέτος απλά για να διασκεδάσει. Αγωνίζεται με την Peugeot και θέλει απ’την αρχή της σεζόν να νικήσει. Έφτασε πολύ κοντά σε προηγούμενες περιπτώσεις, αλλά σήμερα ήρθε και η νίκη. Η μεγαλύτερη διάκριση που έχει πετύχει ο Γάλλος στο θεσμό του Rallycross. Οδήγησε έναν αλάνθαστο τελικό, έκανε καλή εκκίνηση, βρέθηκε πρώτος κι από κει και πέρα ήταν όλα στα χέρια του, να κρατήσει με απόλυτη σιγουριά και ταχύτητα το Peugeot 208 RX μέσα στη βρεγμένη πίστα στη Λετονία. Όπως παλιά, ο κλασικός Loeb στην τεχνική, με κλειστές στροφές πίστα της Ρίγα, έλαμψε με το απέριττο οδηγικό του στυλ, κάνοντας τον ταχύτερο γύρο και ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του αγώνα. Μια νίκη που την πανηγύρισε δεόντως κάνοντας donuts στον τερματισμό και ήταν ένας πολύ ψηλός στόχος που είχε θέσει για το φετινό πρωτάθλημα.

Λογικό είναι να ξεκινήσουμε με τον νικητή, όμως στον αγώνα της Λετονίας, υπήρχαν πολλά συμβάντα στα οποία πρέπει να αναφερθούμε. Αρχικά, ο διεκδικητής του τίτλου και μέχρι πρότινος 2ος στη βαθμολογία, Petter Solberg, είδε τη μαύρη σημαία στο Q2 μετά από μια κίνηση πάνω στον βασικό του αντίπαλο, Mattias Ekstrom. Ο Νορβηγός είχε μια επαφή με τον Hansen και έχασε τη θέση του από τον Ekstrom. Στην αμέσως επόμενη στροφή αντεπιτέθηκε, κερδίζοντας πίσω τη θέση. Όμως παράνομα, σύμφωνα με τους αγωνοδίκες, καθώς έσπρωξε τον Ekstrom και τιμωρήθηκε γι’αυτό. Έμεινε 22ος την ώρα που ο Ekstrom ήταν 8ος και το πρωτάθλημα μοιάζει χαμένο μετά από μια τέτοια απρόσμενη εξέλιξη, σύμφωνα και με τον ίδιο τον Solberg.

press%2f2016_10_lat_atmosphere_%28302%29

Στη συνέχεια, την Κυριακή προσπάθησε να καλύψει το χαμένο έδαφος – μην ξεχνάμε ότι έχει κερδίσει Heat κάνοντας 2 Joker γύρους, οπότε όλα τα περιμένουμε – όμως στο Q3 η βροχή και η υγρασία θόλωσαν το παρμπρίζ του DS3 του, με αποτέλεσμα να έχει αυτό το περίεργο ατύχημα πέφτοντας στις μπαριέρες, αφού δεν έβλεπε που ήταν η πίστα. Παρατήρηση: στο παρακάτω βίντεο δε σας γελούν τα μάτια σας, εμφανίζονται τρία ονόματα Solberg, Gronholm και Galli. Ο Niclas Gronholm είναι ο γιος του πρώην δις πρωταθλητή  και ο Galli είναι ο γνωστός και μη εξαιρετέος… Gigi Galli! Πήρε μέρος στο RX της Λετονίας με ένα Kia Rio RX και παρά το ότι δεν έφτασε ψηλά, ήταν μια συμμετοχή που ξύπνησε πολλές αναμνήσεις από τις ένδοξες μέρες του WRC με την τετράδα Loeb, Solberg, Galli και τον μικρό Gronholm να δίνουν τα πάντα για μια θέση στον τελικό.

Δύο αγώνες έμειναν μέχρι να μάθουμε τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή για το 2016. Το στραβοπάτημα του Solberg έδωσε προβάδισμα 24 βαθμών στον Ekstrom που τερμάτισε 2ος στον τελικό και μάλιστα δεύτερος στη βαθμολογία πέρασε πλέον ο Kristoffersson παρά την 5η θέση που τερμάτισε. Ο Bakkerud τερμάτισε 4ος ψαλιδίζοντας τη διαφορά απ’τον Solberg στους 2 βαθμούς, ενώ ο Timerzyanov εγκατέλειψε ήδη απ’την πρώτη στροφή του τελικού. Άλλη μία φορά φέτος ανέβηκε στο podium ο Timmy Hansen, κάνοντας το 1-3 για την ομώνυμη Peugeot, χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει στη βαθμολογία των κατασκευαστών την EKS Team του Ekstrom. Μπορούν να γίνουν πολλά στους επόμενους αγώνες, καθώς κάθε RX είναι απρόβλεπτο. Αξίζει να σημειωθεί ότι στη Ρίγα, εκτός από τους δεκάδες χιλιάδες θεατές, στην πίστα βρέθηκε ο Πρωθυπουργός και ο Πρόεδρος της Λετονίας, δείχνοντας έτσι έμπρακτα πόσο πολύ στηρίζουν τον αγώνα της πατρίδας τους. Μακάρι να παίρναμε κι εμείς παράδειγμα από τέτοιου είδους κινήσεις. Προς το παρόν, ας μείνουμε ευχαριστημένοι από το θέαμα ενός θρύλου των μηχανοκίνητων που συνεχίζει να γράφει ιστορία. Loeb, history on the making…