Formula 1 GP Germany – Hockenheim 2016

Μια pole δε φέρνει την Άνοιξη!

Αυτό είναι το συμπέρασμα για την προσπάθεια που κατέβαλε ο Nico Rosberg στο Grand Prix της πατρίδας του στην πίστα του Hockenheim. Χάρη σε μια άσχημη εκκίνηση, μια ποινή 5 δευτερολέπτων και τον Max Verstappen, το καλύτερο που μπορούσε να κάνει ήταν η 4η θέση την οποία πήρε, χάνοντας την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την pole position του Σαββάτου. Ο Hamilton έκανε έναν αγώνα μοναξιάς στην πρώτη θέση και οι δύο Red Bull ολοκλήρωσαν το βάθρο, χωρίς είναι ικανές να χτυπήσουν στα ίσια τις Mercedes – ή τουλάχιστον αυτήν με τον Hamilton στο τιμόνι. Το παλιό Hockenheim πριν το 2002 είχε τη φήμη του καταστροφέα! Ειδικά με τις τεράστιες ευθείες, όλοι οι κινητήρες καταπονούνταν όσο πουθενά αλλού. Επίσης, με την πίστα να χάνεται στο δάσος υπήρχαν φορές που η βροχή έκανε τα δικά της σε συγκεκριμένα κομμάτια της πίστας. Τώρα, στο Hockenheimring δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Στον φετινό αγώνα είχαμε αρκετές προσπεράσεις, αλλά στις πιο πίσω θέσεις, την ώρα που μπροστά, ακόμα κι όταν πήγαινε να γίνει κάποια προσπέραση, η είσοδος στα pit γλίτωνε την όποια “ντροπή”.

XPB_832365_HiRes-e1469970700935

Η εκκίνηση ήταν η χειρότερη για τον Rosberg και η καλύτερη για τον Verstappen που έφτασε 2ος μπροστά κι απ’τον teammate του, Daniel Ricciardo. Εσωτερική προσπέραση είχαμε και στη Ferrari, αλλά μέχρι εκεί. Η Scuderia ήταν πίσω σε ρυθμό από τις Red Bull και μάλιστα ο Vettel, αρνούνταν να μπει για αλλαγή ελαστικών, καθώς δεν είχε να πιάσει κάποιον μπροστά του. Ο μηχανικός του επέμεινε να μπει, μήπως και πιάσει τον Verstappen και η απάντηση του Vettel ήταν ξανά αρνητική. Τους έλειπε η ταχύτητα και το γνώριζαν, οπότε περιορίστηκαν στις θέσεις 5 και 6. Γεγονός που αντικατοπτρίζεται πια και στη βαθμολογία, αφού η Red Bull πέρασε δεύτερη πίσω απ’τη Mercedes. Στο κυνήγι της 3ης θέσης Verstappen και Rosberg είχαν τη δική τους μάχη. Με τον Ricciardo δεύτερο και με διαθέσεις επίθεσης προς τον Hamilton – ειδικά στους τελευταίους γύρους με την πολύ μαλακή γόμα έναντι της χρησιμοποιημένης μαλακής του Hamilton – ο Verstappen έκανε την κίνησή του στα φρένα προσπαθώντας να κλείσει τον Rosberg. Ο Γερμανός έχασε το apex, βούτηξε πιο βαθιά και έβγαλε εκτός πίστας τον Verstappen, κάτι που σύμφωνα με τους αγωνοδίκες ήταν επιλήψιμο και άξιο τιμωρίας. Τα 5 δευτερόλεπτα που του επιβλήθηκαν δε θα ήταν αρκετά και να τα είχε δικά του γιατί ο Verstappen τερμάτισε 6 δευτερόλεπτα πιο μπροστά. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρουμε τι θα είχε γίνει αν η διαφορά ήταν μόνο 1 δευτερόλεπτο, αλλά η απόφαση πάρθηκε και δεν αλλάζει.

XPB_832650_HiRes

Η μάχη για τη δεκάδα παίχτηκε ανάμεσα σε Force India και McLaren με τη Βρετανική ομάδα να χάνει άλλη μια φορά και δεν κατάφερε να έχει και τα δύο μονοθέσια στους βαθμούς. Ο Hulkenberg μπροστά από τον Button στις θέσεις 7 και 8 και δύο γύρους πριν το τέλος στο ντουμπλάρισμα του Rosberg, ο Alonso μάχονταν να κρατήσει πίσω του τον Perez. Τον πέρασε με μπλε σημαίες, αλλά μετά ο Ισπανός είχε αρκετή φόρα να φτάσει πολύ κοντά στο να τον περάσει, μπλόκαρε στα φρένα για να μη χτυπήσουν και ο Perez καραδοκούσε και του άρπαξε τον πολύτιμο 1 βαθμό της 10ης θέσης. Ο Alonso τελικά έμεινε 11ος ανάμεσα από τις δύο Haas των Gutierrez και Grosjean, δείχνοντας να έχει κάποιο πρόβλημα, γυρίζοντας 4 δευτερόλεπτα το γύρο πιο αργά από τον Button. Στην 9η θέση τερμάτισε η μοναδική Williams του Bottas, αφού στην εκκίνηση ο Massa δέχτηκε χτύπημα από τον Palmer της Renault και τελικά εγκατέλειψε μετά το μέσο του αγώνα. Μια και είπαμε για Renault, έδειξαν βελτιωμένη εικόνα με μάχες με την Toro Rosso οι οποίες τερμάτισαν στην 14η και 15η θέση μπροστά από τον Magnussen και τον Wehrlein. Η Manor στα χέρια του Γερμανού στον εντός έδρας αγώνα πέρασε τους Ericcson, Palmer και τον teammate του Rio Haryanto.

XPB_832557_HiRes  XPB_832509_HiRes

Ήταν το πρώτο διπλό βάθρο για τη Red Bull μετά από καιρό, ενώ η νίκη αυτή του Hamilton αυξάνει τη διαφορά στο πρωτάθλημα στους 19 βαθμούς. Οπότε, όλοι ήταν αρκετά χαρούμενοι στην απονομή. O Hamilton ήπιε απ’το τρόπαιο σαμπάνια και ο Ricciardo έκλεψε τη δόξα πίνοντας απ’το… παπούτσι του! Έκπληκτος – μπορεί και αηδιασμένος (!) – κοιτούσε ο Hamilton τον Αυστραλό να πίνει όλη την παπουτσο-σαμπάνια!

XPB_832696_HiRes

Καλοκαιρινό διάλειμμα για διακοπές της F1, silly season με όλες τις φήμες που θα ξεκινήσουν να βγαίνουν στην επιφάνεια και εκκίνηση ξανά στην πίστα του Spa σε ένα από τα πιο συναρπαστικά και ιστορικά Grand Prix.

Πατήστε στα λίνκ για την τελική κατάταξη και τις βαθμολογίες Οδηγών και Κατασκευαστών, σύμφωνα με το επίσημο site της Formula 1.